
| Serial Number | 98298349 |
| Word Mark | VAN HUNKS CAPE TOWN SOUTH AFRICA |
| Filing Date | Monday, December 4, 2023 |
| Status | 700 - REGISTERED |
| Status Date | Tuesday, December 31, 2024 |
| Registration Number | 7630796 |
| Registration Date | Tuesday, December 31, 2024 |
| Mark Drawing | 3 - Illustration: Drawing or design which also includes word(s) / letter(s) / number(s) |
| Published for Opposition Date | Tuesday, November 12, 2024 |
| NOT AVAILABLE | "CAPE TOWN SOUTH AFRICA" |
| Indication of Colors claimed | The color(s) blue is/are claimed as a feature of the mark. |
| Goods and Services | Wine; Red wine; Rose wine; White wine |
| Description of Mark | The mark consists of the stylized blue wording "VAN HUNKS CAPE TOWN SOUTH AFRICA". The words "VAN HUNKS" are above the words "SOUTH AFRICA." The words "CAPE TOWN" are each underlined and overlined in blue and flank the word "VAN". The color white represents background and/or transparent area and is not part of the mark. |
| International Class | 033 - Alcoholic beverages (except beers). |
| US Class Codes | 047, 049 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Tuesday, July 2, 2024 |
| Primary Code | 033 |
| First Use Anywhere Date | Friday, November 1, 2019 |
| First Use In Commerce Date | Friday, November 1, 2019 |
| Party Name | SKAL DRINKS SA LTD |
| Party Type | 30 - Original Registrant |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | c/o ARC Law Group, CA 94117 GB |
| Party Name | SKAL DRINKS SA LTD |
| Party Type | 20 - Owner at Publication |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | c/o ARC Law Group, CA 94117 GB |
| Party Name | SKAL DRINKS SA LTD |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | c/o ARC Law Group, CA 94117 GB |
| Event Date | Event Description |
| Monday, December 4, 2023 | NEW APPLICATION ENTERED |
| Monday, March 4, 2024 | NEW APPLICATION OFFICE SUPPLIED DATA ENTERED |
| Monday, March 4, 2024 | NOTICE OF DESIGN SEARCH CODE E-MAILED |
| Monday, July 1, 2024 | ASSIGNED TO EXAMINER |
| Tuesday, July 2, 2024 | REMOVED FROM TEAS PLUS |
| Tuesday, July 2, 2024 | NON-FINAL ACTION WRITTEN |
| Tuesday, July 2, 2024 | NON-FINAL ACTION E-MAILED |
| Tuesday, July 2, 2024 | NOTIFICATION OF NON-FINAL ACTION E-MAILED |
| Tuesday, August 20, 2024 | TEAS RESPONSE TO OFFICE ACTION RECEIVED |
| Tuesday, August 20, 2024 | CORRESPONDENCE RECEIVED IN LAW OFFICE |
| Tuesday, August 20, 2024 | TEAS/EMAIL CORRESPONDENCE ENTERED |
| Wednesday, August 28, 2024 | FINAL REFUSAL WRITTEN |
| Wednesday, August 28, 2024 | FINAL REFUSAL E-MAILED |
| Wednesday, August 28, 2024 | NOTIFICATION OF FINAL REFUSAL EMAILED |
| Tuesday, September 17, 2024 | TEAS REQUEST FOR RECONSIDERATION RECEIVED |
| Tuesday, September 17, 2024 | CORRESPONDENCE RECEIVED IN LAW OFFICE |
| Tuesday, September 17, 2024 | TEAS/EMAIL CORRESPONDENCE ENTERED |
| Tuesday, October 1, 2024 | EXAMINERS AMENDMENT -WRITTEN |
| Tuesday, October 1, 2024 | EXAMINERS AMENDMENT E-MAILED |
| Tuesday, October 1, 2024 | NOTIFICATION OF EXAMINERS AMENDMENT E-MAILED |
| Tuesday, October 1, 2024 | EXAMINER'S AMENDMENT ENTERED |
| Tuesday, October 1, 2024 | APPROVED FOR PUB - PRINCIPAL REGISTER |
| Wednesday, October 23, 2024 | NOTIFICATION OF NOTICE OF PUBLICATION E-MAILED |
| Tuesday, November 12, 2024 | PUBLISHED FOR OPPOSITION |
| Tuesday, November 12, 2024 | OFFICIAL GAZETTE PUBLICATION CONFIRMATION E-MAILED |
| Tuesday, December 31, 2024 | REGISTERED-PRINCIPAL REGISTER |
| Tuesday, December 31, 2024 | NOTICE OF REGISTRATION CONFIRMATION EMAILED |