
| Serial Number | 88082368 |
| Word Mark | NW NATALIAN WILLIAMS |
| Filing Date | Friday, August 17, 2018 |
| Status | 710 - CANCELLED - SECTION 8 |
| Status Date | Friday, April 24, 2026 |
| Registration Number | 5881221 |
| Registration Date | Tuesday, October 8, 2019 |
| Mark Drawing | 5 - Drawing with word(s) / letter(s) / number(s) in Stylized form |
| Published for Opposition Date | Tuesday, February 26, 2019 |
| Indication of Colors claimed | Color is not claimed as a feature of the mark. |
| Goods and Services | Women's clothing, namely, shirts, dresses, skirts, blouses |
| Pseudo Mark | NATALIAN WILLIAMS NATALIAN WILLIAMS |
| Description of Mark | The mark consists of black characterised design with the letter "N" sitting inside the letter "W" (square shaped). The name "NATALIAN WILLIAMS" sits under character creating the entire logo. The "N" in "NATALIAN" is square shaped. The "W" in "WILLIAMS" is square shaped. |
| International Class | 025 - Clothing, footwear, headgear. |
| US Class Codes | 022, 039 |
| Class Status Code | 2 - Sec. 8 - Entire Registration |
| Class Status Date | Friday, April 24, 2026 |
| Primary Code | 025 |
| First Use Anywhere Date | Monday, September 17, 2018 |
| First Use In Commerce Date | Tuesday, December 4, 2018 |
| Party Name | NOT AVAILABLE |
| Party Type | 30 - Original Registrant |
| Legal Entity Type | 01 - Individual |
| Address | Valencia, CA 91355 GB |
| Party Name | NOT AVAILABLE |
| Party Type | 20 - Owner at Publication |
| Legal Entity Type | 01 - Individual |
| Address | Valencia, CA 91355 GB |
| Party Name | NOT AVAILABLE |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 01 - Individual |
| Address | Valencia, CA 91355 GB |
| Party Name | NOT AVAILABLE |
| Party Type | 30 - Original Registrant |
| Legal Entity Type | 01 - Individual |
| Address | Valencia, CA 91355 US |
| Party Name | NOT AVAILABLE |
| Party Type | 20 - Owner at Publication |
| Legal Entity Type | 01 - Individual |
| Address | Valencia, CA 91355 US |
| Party Name | NOT AVAILABLE |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 01 - Individual |
| Address | Valencia, CA 91355 US |
| Event Date | Event Description |
| Tuesday, August 21, 2018 | NEW APPLICATION ENTERED |
| Saturday, August 25, 2018 | NEW APPLICATION OFFICE SUPPLIED DATA ENTERED |
| Tuesday, December 4, 2018 | ASSIGNED TO EXAMINER |
| Monday, December 10, 2018 | EXAMINERS AMENDMENT -WRITTEN |
| Monday, December 10, 2018 | EXAMINERS AMENDMENT E-MAILED |
| Monday, December 10, 2018 | NOTIFICATION OF EXAMINERS AMENDMENT E-MAILED |
| Monday, December 10, 2018 | EXAMINER'S AMENDMENT ENTERED |
| Friday, December 28, 2018 | APPROVED FOR PUB - PRINCIPAL REGISTER |
| Wednesday, January 16, 2019 | ASSIGNED TO LIE |
| Wednesday, February 6, 2019 | NOTIFICATION OF NOTICE OF PUBLICATION E-MAILED |
| Tuesday, February 26, 2019 | PUBLISHED FOR OPPOSITION |
| Tuesday, February 26, 2019 | OFFICIAL GAZETTE PUBLICATION CONFIRMATION E-MAILED |
| Tuesday, April 23, 2019 | NOA E-MAILED - SOU REQUIRED FROM APPLICANT |
| Saturday, July 20, 2019 | TEAS STATEMENT OF USE RECEIVED |
| Wednesday, August 14, 2019 | CASE ASSIGNED TO INTENT TO USE PARALEGAL |
| Saturday, July 20, 2019 | USE AMENDMENT FILED |
| Wednesday, August 14, 2019 | STATEMENT OF USE PROCESSING COMPLETE |
| Wednesday, September 4, 2019 | ALLOWED PRINCIPAL REGISTER - SOU ACCEPTED |
| Thursday, September 5, 2019 | NOTICE OF ACCEPTANCE OF STATEMENT OF USE E-MAILED |
| Tuesday, October 8, 2019 | REGISTERED-PRINCIPAL REGISTER |
| Tuesday, October 8, 2024 | COURTESY REMINDER - SEC. 8 (6-YR) E-MAILED |
| Friday, April 24, 2026 | CANCELLED SEC. 8 (6-YR) |