| Serial Number | 88028844 |
| Word Mark | YIPPEE KI YAY CHIPOTLE |
| Filing Date | Saturday, July 7, 2018 |
| Status | 710 - CANCELLED - SECTION 8 |
| Status Date | Friday, April 3, 2026 |
| Registration Number | 5869516 |
| Registration Date | Tuesday, September 24, 2019 |
| Mark Drawing | 3 - Illustration: Drawing or design which also includes word(s) / letter(s) / number(s) |
| Published for Opposition Date | Tuesday, January 8, 2019 |
| Indication of Colors claimed | Color is not claimed as a feature of the mark. |
| Goods and Services | Hot chili pepper sauce |
| NOT AVAILABLE | "CHIPOTLE" |
| Description of Mark | The mark consists of a depiction of a smiling cowboy riding a saddled horse that is rearing up on its hind legs. The cowboy is twirling a lasso level with his head but behind it, and directly above the horse's hind quarters. He is wearing a shirt with sleeves rolled up to the elbow, a cowboy hat, chaps over his jeans, a chain wallet, and cowboy boots with spurs. To the right of the cowboy and horse design are the words "YIPPEE KI YAY CHIPOTLE" all in upper case stylized font. "YIPPEE" forms the top line, "KI YAY" is slightly larger and is the middle line, "CHIPOTLE" is the same size as "Yippee" and is the bottom line. |
| International Class | 030 - Coffee, tea, cocoa, sugar, rice, tapioca, sago, artificial coffee; flour and preparations made from cereals, bread, pastry and confectionery, ices; honey, treacle; yeast, baking powder; salt, mustard; vinegar, sauces (condiments); spices; ice. |
| US Class Codes | 046 |
| Class Status Code | 2 - Sec. 8 - Entire Registration |
| Class Status Date | Friday, April 3, 2026 |
| Primary Code | 030 |
| First Use Anywhere Date | Monday, March 18, 2019 |
| First Use In Commerce Date | Monday, March 18, 2019 |
| Party Name | NOT AVAILABLE |
| Party Type | 30 - Original Registrant |
| Legal Entity Type | 01 - Individual |
| Address | Los Angeles, CA 90020 GB |
| Party Name | NOT AVAILABLE |
| Party Type | 20 - Owner at Publication |
| Legal Entity Type | 01 - Individual |
| Address | Los Angeles, CA 90020 GB |
| Party Name | NOT AVAILABLE |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 01 - Individual |
| Address | Los Angeles, CA 90020 GB |
| Event Date | Event Description |
| Wednesday, July 11, 2018 | NEW APPLICATION ENTERED |
| Thursday, July 12, 2018 | NEW APPLICATION OFFICE SUPPLIED DATA ENTERED |
| Friday, July 13, 2018 | NOTICE OF DESIGN SEARCH CODE E-MAILED |
| Thursday, October 25, 2018 | ASSIGNED TO EXAMINER |
| Tuesday, October 30, 2018 | NON-FINAL ACTION WRITTEN |
| Tuesday, October 30, 2018 | NON-FINAL ACTION E-MAILED |
| Tuesday, October 30, 2018 | NOTIFICATION OF NON-FINAL ACTION E-MAILED |
| Thursday, November 8, 2018 | EXAMINERS AMENDMENT -WRITTEN |
| Thursday, November 8, 2018 | EXAMINERS AMENDMENT E-MAILED |
| Thursday, November 8, 2018 | NOTIFICATION OF EXAMINERS AMENDMENT E-MAILED |
| Thursday, November 8, 2018 | EXAMINER'S AMENDMENT ENTERED |
| Thursday, November 8, 2018 | APPROVED FOR PUB - PRINCIPAL REGISTER |
| Thursday, November 29, 2018 | ASSIGNED TO LIE |
| Friday, November 30, 2018 | LAW OFFICE PUBLICATION REVIEW COMPLETED |
| Wednesday, December 19, 2018 | NOTIFICATION OF NOTICE OF PUBLICATION E-MAILED |
| Tuesday, January 8, 2019 | PUBLISHED FOR OPPOSITION |
| Tuesday, January 8, 2019 | OFFICIAL GAZETTE PUBLICATION CONFIRMATION E-MAILED |
| Tuesday, March 5, 2019 | NOA E-MAILED - SOU REQUIRED FROM APPLICANT |
| Sunday, June 30, 2019 | TEAS STATEMENT OF USE RECEIVED |
| Monday, July 22, 2019 | CASE ASSIGNED TO INTENT TO USE PARALEGAL |
| Sunday, June 30, 2019 | USE AMENDMENT FILED |
| Tuesday, July 23, 2019 | STATEMENT OF USE PROCESSING COMPLETE |
| Friday, August 16, 2019 | ALLOWED PRINCIPAL REGISTER - SOU ACCEPTED |
| Saturday, August 17, 2019 | NOTICE OF ACCEPTANCE OF STATEMENT OF USE E-MAILED |
| Tuesday, September 24, 2019 | REGISTERED-PRINCIPAL REGISTER |
| Tuesday, September 24, 2024 | COURTESY REMINDER - SEC. 8 (6-YR) E-MAILED |
| Friday, April 3, 2026 | CANCELLED SEC. 8 (6-YR) |