
| Serial Number | 78714884 |
| Word Mark | VIDEOBOX BY PCM |
| Filing Date | Friday, September 16, 2005 |
| Status | 800 - REGISTERED AND RENEWED |
| Status Date | Monday, June 26, 2017 |
| Registration Number | 3229129 |
| Registration Date | Tuesday, April 17, 2007 |
| Mark Drawing | 3 - Illustration: Drawing or design which also includes word(s) / letter(s) / number(s) |
| Published for Opposition Date | Tuesday, January 30, 2007 |
| Indication of Colors claimed | Color is not claimed as a feature of the mark. |
| Pseudo Mark | VIDEO BOX BY PCM |
| Description of Mark | The mark consists of a stylized cube below a semicircle of six triangles meant to give the impression of noise or light emanating from the cube. Two sides of the cube are represented as segments of video film. The design is accompanied by the words "VIDEObox by PCM". |
| Goods and Services | providing proprietary non-downloadable computer software containing customized, dynamic video content for bars, restaurants, fitness clubs, offices, retail outlets, and other businesses |
| NOT AVAILABLE | "PCM" |
| International Class | 042 - Scientific and technological services and research and design relating thereto; industrial analysis and research services; design and development of computer hardware and software. |
| US Class Codes | 100, 101 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Thursday, September 28, 2006 |
| Primary Code | 042 |
| First Use Anywhere Date | Saturday, April 30, 2005 |
| First Use In Commerce Date | Saturday, April 30, 2005 |
| Party Name | PCM Technologies, Inc. |
| Party Type | 30 - Original Registrant |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | Toronto, M6A 1C8 CA |
| Party Name | PCM Technologies, Inc. |
| Party Type | 20 - Owner at Publication |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | Concord L4K 2N2 CA |
| Party Name | PCM Technologies, Inc. |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | Concord L4K 2N2 CA |
| Event Date | Event Description |
| Friday, September 23, 2005 | NEW APPLICATION ENTERED |
| Saturday, March 25, 2006 | ASSIGNED TO EXAMINER |
| Wednesday, May 24, 2006 | NON-FINAL ACTION WRITTEN |
| Wednesday, May 24, 2006 | NON-FINAL ACTION E-MAILED |
| Friday, September 15, 2006 | TEAS RESPONSE TO OFFICE ACTION RECEIVED |
| Friday, September 15, 2006 | CORRESPONDENCE RECEIVED IN LAW OFFICE |
| Thursday, September 28, 2006 | TEAS/EMAIL CORRESPONDENCE ENTERED |
| Thursday, November 23, 2006 | APPROVED FOR PUB - PRINCIPAL REGISTER |
| Monday, December 11, 2006 | ASSIGNED TO LIE |
| Monday, December 11, 2006 | LAW OFFICE PUBLICATION REVIEW COMPLETED |
| Wednesday, January 10, 2007 | NOTICE OF PUBLICATION |
| Tuesday, January 30, 2007 | PUBLISHED FOR OPPOSITION |
| Tuesday, April 17, 2007 | REGISTERED-PRINCIPAL REGISTER |
| Wednesday, October 24, 2012 | TEAS SECTION 8 & 15 RECEIVED |
| Friday, November 16, 2012 | CASE ASSIGNED TO POST REGISTRATION PARALEGAL |
| Friday, November 16, 2012 | REGISTERED - SEC. 8 (6-YR) ACCEPTED & SEC. 15 ACK. |
| Friday, November 16, 2012 | NOTICE OF ACCEPTANCE OF SEC. 8 & 15 - E-MAILED |
| Sunday, April 17, 2016 | COURTESY REMINDER - SEC. 8 (10-YR)/SEC. 9 E-MAILED |
| Monday, April 17, 2017 | TEAS CHANGE OF CORRESPONDENCE RECEIVED |
| Monday, April 17, 2017 | TEAS SECTION 8 & 9 RECEIVED |
| Friday, June 9, 2017 | CASE ASSIGNED TO POST REGISTRATION PARALEGAL |
| Saturday, June 10, 2017 | POST REGISTRATION ACTION MAILED - SEC. 8 & 9 |
| Thursday, June 15, 2017 | TEAS RESPONSE TO OFFICE ACTION-POST REG RECEIVED |
| Monday, June 26, 2017 | TEAS RESPONSE TO OFFICE ACTION-POST REG RECEIVED |
| Monday, June 26, 2017 | POST REGISTRATION ACTION MAILED - SEC. 8 & 9 |
| Monday, June 26, 2017 | TEAS RESPONSE TO OFFICE ACTION-POST REG RECEIVED |
| Monday, June 26, 2017 | REGISTERED - SEC. 8 (10-YR) ACCEPTED/SEC. 9 GRANTED |
| Monday, June 26, 2017 | REGISTERED AND RENEWED (FIRST RENEWAL - 10 YRS) |
| Monday, June 26, 2017 | NOTICE OF ACCEPTANCE OF SEC. 8 & 9 - E-MAILED |
| Friday, April 17, 2026 | COURTESY REMINDER - SEC. 8 (10-YR)/SEC. 9 E-MAILED |