
| Serial Number | 99103031 |
| Word Mark | STAGE FRIGHT |
| Filing Date | Tuesday, March 25, 2025 |
| Status | 700 - REGISTERED |
| Status Date | Tuesday, May 19, 2026 |
| Registration Number | 8258943 |
| Registration Date | Tuesday, May 19, 2026 |
| Mark Drawing | 4 - Illustration: Drawing with word(s) / letter(s) / number(s) in Block form |
| Published for Opposition Date | Tuesday, March 31, 2026 |
| Goods and Services | Clothing, namely, tops; Clothing, namely, bottoms; Footwear, excluding orthopedic footwear; Headwear; Belts for clothing; Costumes for use in role-playing games; Gloves as clothing; Bandanas; T-shirts; Vests; Halter tops; Tank tops; Crop tops; Hoodies; Sweatshirts; Clothing jackets; Coats; Trousers; Jeans; Jogging pants; Tracksuits; Shorts; Dresses; Skirts; Pyjamas; Underwear; Sleepwear; Dressing gowns |
| Goods and Services | Printed books in the field of video games; Printed magazines in the field of video games; Printed comic books; Printed graphic novels; Printed comic strips; Bookmarkers; Printed calendars; Printed picture cards; Printed postcards; Printed greeting cards; Printed holiday cards; Printed invitation cards; Paper notepads; Printed notebooks; Passport holders; Pens; Pencils; Cartoon prints; Printed stationery; Stickers; Printed guides for video game strategy; Writing instruments; Writing pads; Printed trading cards, other than for games; Art prints; Blank journal books; Printed computer game instruction manuals |
| Goods and Services | Entertainment services, namely, providing online video games; Virtual reality game services provided on-line from a computer network; Entertainment services, namely, providing temporary use of non-downloadable video games; Entertainment services, namely, providing online multiplayer video games; Providing entertainment information in the fields of video games via a website; Providing a website featuring entertainment information in the fields of video games, including computer and video game player information, including information regarding a player's identity and the player's preferences; Entertainment services, namely, arranging and conducting of competitions in the field of video game and e-sports players; Organizing, conducting and operating video game and e-sports tournaments; Electronic publishing services, namely, publication of text and graphic works of others on internet featuring video games and information related to video games |
| Goods and Services | Stuffed and plush toys; Rubber character toys; Action figures; Molded toy figures; Board games; Bobble head dolls; Collectable toy figures; Fantasy character toys; Gaming mice; Gaming keypads; Tabletop games; Toy weapons; Trading cards for games; Card games; Controllers for game consoles; Game controllers for computer games |
| Goods and Services | Downloadable video game software; Downloadable computer game software; Downloadable virtual reality game software; Downloadable interactive game software; Pre-recorded CDs, video tapes, laser disks and DVDs featuring video games; Computer game cartridges; Pre-recorded flash memory cards featuring video games; Electronic publications, namely, newsletters and books featuring information about video games recorded on computer media; Digital collectibles in the nature of downloadable multimedia files containing audio in the field of video games authenticated by non-fungible tokens (NFTs); Downloadable audio and video recordings featuring video game highlights, movie clips, memes, and GIFs; Mouse pads; Computer keyboards; Computer mouse; Gaming headsets for playing video games; Blank USB flash drives; Downloadable electronic books in the field of entertainment and computer games; Downloadable magazines in the field of entertainment and computer games; Downloadable comic strips; Downloadable graphic novels; Downloadable computer program manuals for use in the field of entertainment and computer games |
| International Class | 009 - Scientific, nautical, surveying, photographic, cinematographic, optical, weighing, measuring, signalling, checking (supervision), life-saving and teaching apparatus and instruments; apparatus and instruments for conducting, switching, transforming, accumulating, regulating or controlling electricity; apparatus for recording, transmission or reproduction of sound or images; magnetic data carriers, recording discs; automatic vending machines and mechanisms for coin operated apparatus; cash registers, calculating machines, data processing equipment and computers; fire extinguishing apparatus. |
| US Class Codes | 021, 023, 026, 036, 038 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Tuesday, March 25, 2025 |
| Primary Code | 009 |
| First Use Anywhere Date | NOT AVAILABLE |
| First Use In Commerce Date | NOT AVAILABLE |
| International Class | 016 - Paper, cardboard and goods made from these materials, not included in other classes; printed matter; bookbinding material; photographs; stationery; adhesives for stationery or household purposes; artists' materials; paint brushes; typewriters and office requisites (except furniture); instructional and teaching material (except apparatus); plastic materials for packaging (not included in other classes); printers' type; printing blocks. |
| US Class Codes | 002, 005, 022, 023, 029, 037, 038, 050 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Tuesday, March 25, 2025 |
| Primary Code | 016 |
| First Use Anywhere Date | NOT AVAILABLE |
| First Use In Commerce Date | NOT AVAILABLE |
| International Class | 025 - Clothing, footwear, headgear. |
| US Class Codes | 022, 039 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Tuesday, March 25, 2025 |
| Primary Code | 025 |
| First Use Anywhere Date | NOT AVAILABLE |
| First Use In Commerce Date | NOT AVAILABLE |
| International Class | 028 - Games and playthings; gymnastic and sporting articles not included in other classes; decorations for Christmas trees. |
| US Class Codes | 022, 023, 038, 050 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Tuesday, March 25, 2025 |
| Primary Code | 028 |
| First Use Anywhere Date | NOT AVAILABLE |
| First Use In Commerce Date | NOT AVAILABLE |
| International Class | 041 - Education; providing of training; entertainment; sporting and cultural activities. |
| US Class Codes | 100, 101, 107 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Tuesday, March 25, 2025 |
| Primary Code | 041 |
| First Use Anywhere Date | NOT AVAILABLE |
| First Use In Commerce Date | NOT AVAILABLE |
| Party Name | GHOST TOWN GAMES LTD. |
| Party Type | 30 - Original Registrant |
| Legal Entity Type | 99 - Other |
| Address | London EC4V 4BE GB |
| Party Name | GHOST TOWN GAMES LTD. |
| Party Type | 20 - Owner at Publication |
| Legal Entity Type | 99 - Other |
| Address | London EC4V 4BE GB |
| Party Name | GHOST TOWN GAMES LTD. |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 99 - Other |
| Address | London EC4V 4BE GB |
| Event Date | Event Description |
| Tuesday, March 25, 2025 | APPLICATION FILING RECEIPT MAILED |
| Tuesday, March 25, 2025 | NEW APPLICATION ENTERED |
| Tuesday, March 25, 2025 | NEW APPLICATION OFFICE SUPPLIED DATA ENTERED |
| Monday, August 25, 2025 | ASSIGNED TO EXAMINER |
| Wednesday, September 17, 2025 | NON-FINAL ACTION WRITTEN |
| Wednesday, September 17, 2025 | NON-FINAL ACTION E-MAILED |
| Wednesday, September 17, 2025 | NOTIFICATION OF NON-FINAL ACTION E-MAILED |
| Friday, November 7, 2025 | TEAS REVOKE/APP/CHANGE ADDR OF ATTY/DOM REP RECEIVED |
| Friday, November 7, 2025 | ATTORNEY/DOM.REP.REVOKED AND/OR APPOINTED |
| Friday, November 7, 2025 | TEAS CHANGE OF CORRESPONDENCE RECEIVED |
| Wednesday, December 10, 2025 | TEAS RESPONSE TO OFFICE ACTION RECEIVED |
| Wednesday, December 10, 2025 | CORRESPONDENCE RECEIVED IN LAW OFFICE |
| Wednesday, December 10, 2025 | TEAS/EMAIL CORRESPONDENCE ENTERED |
| Monday, March 2, 2026 | ASSIGNED TO EXAMINER |
| Wednesday, March 4, 2026 | APPROVED FOR PUB - PRINCIPAL REGISTER |
| Wednesday, March 25, 2026 | NOTIFICATION OF NOTICE OF PUBLICATION E-MAILED |
| Tuesday, March 31, 2026 | PUBLISHED FOR OPPOSITION |
| Tuesday, March 31, 2026 | OFFICIAL GAZETTE PUBLICATION CONFIRMATION E-MAILED |
| Tuesday, May 19, 2026 | REGISTERED-PRINCIPAL REGISTER |
| Tuesday, May 19, 2026 | NOTICE OF REGISTRATION CONFIRMATION EMAILED |
| Tuesday, May 19, 2026 | NOTICE OF REGISTRATION CONFIRMATION EMAILED |