
| Serial Number | 86480777 |
| Word Mark | SHOOT FROM WITHIN CHRISTOPHER BROWN PHOTOGRAPHY |
| Filing Date | Monday, December 15, 2014 |
| Status | 710 - CANCELLED - SECTION 8 |
| Status Date | Friday, March 20, 2026 |
| Registration Number | 4807198 |
| Registration Date | Tuesday, September 8, 2015 |
| Mark Drawing | 3 - Illustration: Drawing or design which also includes word(s) / letter(s) / number(s) |
| Published for Opposition Date | Tuesday, June 23, 2015 |
| Indication of Colors claimed | Color is not claimed as a feature of the mark. |
| Goods and Services | Photography and Videography services; Consulting services in the field of Photography and Videography; Commercial Photography and videography; Fine Art Photography and videography; Documentary Photography and videography; Editorial Photography and videography; Custom Photography and videography |
| Description of Mark | The mark consists of a rectangle with markers at each corner show the horizontal and vertical points. Inside the outlined rectangle is a symbol of there people looking up with interlinked arms in a semi circle formation. This symbol is in the upper left corner of the rectangle and the text "shoot from within CHRISTOPHER BROWN PHOTOGRAPHY" is type inside the rectangle and the symbol acts as a top and left and side cap to the text. |
| NOT AVAILABLE | "PHOTOGRAPHY" |
| International Class | 041 - Education; providing of training; entertainment; sporting and cultural activities. |
| US Class Codes | 100, 101, 107 |
| Class Status Code | 2 - Sec. 8 - Entire Registration |
| Class Status Date | Friday, March 20, 2026 |
| Primary Code | 041 |
| First Use Anywhere Date | Friday, August 15, 2014 |
| First Use In Commerce Date | Friday, August 15, 2014 |
| Party Name | NOT AVAILABLE |
| Party Type | 30 - Original Registrant |
| Legal Entity Type | 01 - Individual |
| Address | Philadelphia, PA 19147 GB |
| Party Name | NOT AVAILABLE |
| Party Type | 20 - Owner at Publication |
| Legal Entity Type | 01 - Individual |
| Address | Philadelphia, PA 19106 GB |
| Party Name | NOT AVAILABLE |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 01 - Individual |
| Address | Philadelphia, PA 19106 GB |
| Event Date | Event Description |
| Thursday, December 18, 2014 | NEW APPLICATION ENTERED |
| Friday, December 19, 2014 | NEW APPLICATION OFFICE SUPPLIED DATA ENTERED |
| Saturday, December 20, 2014 | NOTICE OF DESIGN SEARCH CODE E-MAILED |
| Wednesday, March 25, 2015 | ASSIGNED TO EXAMINER |
| Wednesday, March 25, 2015 | NON-FINAL ACTION WRITTEN |
| Wednesday, March 25, 2015 | NON-FINAL ACTION E-MAILED |
| Wednesday, March 25, 2015 | NOTIFICATION OF NON-FINAL ACTION E-MAILED |
| Tuesday, April 14, 2015 | TEAS RESPONSE TO OFFICE ACTION RECEIVED |
| Tuesday, April 14, 2015 | CORRESPONDENCE RECEIVED IN LAW OFFICE |
| Tuesday, April 14, 2015 | TEAS/EMAIL CORRESPONDENCE ENTERED |
| Tuesday, April 21, 2015 | APPROVED FOR PUB - PRINCIPAL REGISTER |
| Wednesday, May 13, 2015 | ASSIGNED TO LIE |
| Tuesday, May 19, 2015 | LAW OFFICE PUBLICATION REVIEW COMPLETED |
| Wednesday, June 3, 2015 | NOTIFICATION OF NOTICE OF PUBLICATION E-MAILED |
| Tuesday, June 23, 2015 | PUBLISHED FOR OPPOSITION |
| Tuesday, June 23, 2015 | OFFICIAL GAZETTE PUBLICATION CONFIRMATION E-MAILED |
| Tuesday, September 8, 2015 | REGISTERED-PRINCIPAL REGISTER |
| Tuesday, September 8, 2020 | COURTESY REMINDER - SEC. 8 (6-YR) E-MAILED |
| Saturday, September 26, 2020 | TEAS SECTION 8 RECEIVED |
| Monday, November 30, 2020 | CASE ASSIGNED TO POST REGISTRATION PARALEGAL |
| Thursday, December 10, 2020 | CASE ASSIGNED TO POST REGISTRATION PARALEGAL |
| Saturday, February 27, 2021 | POST REGISTRATION ACTION MAILED - SEC. 8 |
| Sunday, February 28, 2021 | TEAS RESPONSE TO OFFICE ACTION-POST REG RECEIVED |
| Tuesday, March 30, 2021 | REGISTERED - SEC. 8 (6-YR) ACCEPTED |
| Tuesday, March 30, 2021 | NOTICE OF ACCEPTANCE OF SEC. 8 - E-MAILED |
| Sunday, September 8, 2024 | COURTESY REMINDER - SEC. 8 (10-YR)/SEC. 9 E-MAILED |
| Friday, March 20, 2026 | CANCELLED SEC. 8 (10-YR)/EXPIRED SECTION 9 |