
| Serial Number | 79299946 |
| Word Mark | S2-EYEZ |
| Filing Date | Wednesday, November 11, 2020 |
| Status | 700 - REGISTERED |
| Status Date | Tuesday, November 30, 2021 |
| Registration Number | 6571414 |
| Registration Date | Tuesday, November 30, 2021 |
| Mark Drawing | 4 - Illustration: Drawing with word(s) / letter(s) / number(s) in Block form |
| Published for Opposition Date | Tuesday, September 14, 2021 |
| Pseudo Mark | S TWO-EYES; S TO-EYES |
| Goods and Services | Downloadable computer software for security of network, the internet and computer; Recorded computer software for security of network, the internet and computer; Downloadable computer software for data processing; Recorded computer software for data processing; Downloadable and recorded computer software for security of network, the internet and computer to prevent suspicious crypto transactions from both potential threats from dark webs and already known threats from the internet for use on cellular phones and tablet computers; Downloadable computer software for security of online trading; Recorded computer software for security of online trading; Downloadable computer software for internet web site monitoring; Recorded computer software for internet web site monitoring; Downloadable and recorded computer software for security of network, the internet and computer to prevent suspicious crypto transactions from both potential threats from dark webs and already known threats from the internet |
| International Class | 009 - Scientific, nautical, surveying, photographic, cinematographic, optical, weighing, measuring, signalling, checking (supervision), life-saving and teaching apparatus and instruments; apparatus and instruments for conducting, switching, transforming, accumulating, regulating or controlling electricity; apparatus for recording, transmission or reproduction of sound or images; magnetic data carriers, recording discs; automatic vending machines and mechanisms for coin operated apparatus; cash registers, calculating machines, data processing equipment and computers; fire extinguishing apparatus. |
| US Class Codes | 021, 023, 026, 036, 038 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Friday, December 18, 2020 |
| Primary Code | 009 |
| First Use Anywhere Date | NOT AVAILABLE |
| First Use In Commerce Date | NOT AVAILABLE |
| Party Name | S2W INC. |
| Party Type | 30 - Original Registrant |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | KR |
| Party Name | S2W INC. |
| Party Type | 20 - Owner at Publication |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | KR |
| Party Name | S2W LAB Inc. |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | KR |
| Event Date | Event Description |
| Thursday, December 17, 2020 | SN ASSIGNED FOR SECT 66A APPL FROM IB |
| Friday, December 18, 2020 | NEW APPLICATION OFFICE SUPPLIED DATA ENTERED |
| Tuesday, December 22, 2020 | APPLICATION FILING RECEIPT MAILED |
| Wednesday, April 21, 2021 | ASSIGNED TO EXAMINER |
| Friday, April 30, 2021 | NON-FINAL ACTION WRITTEN |
| Saturday, May 1, 2021 | NON-FINAL ACTION (IB REFUSAL) PREPARED FOR REVIEW |
| Thursday, May 6, 2021 | REFUSAL PROCESSED BY MPU |
| Saturday, May 8, 2021 | NON-FINAL ACTION MAILED - REFUSAL SENT TO IB |
| Sunday, May 30, 2021 | REFUSAL PROCESSED BY IB |
| Thursday, August 5, 2021 | TEAS CHANGE OF OWNER ADDRESS RECEIVED |
| Thursday, August 5, 2021 | TEAS REVOKE/APP/CHANGE ADDR OF ATTY/DOM REP RECEIVED |
| Thursday, August 5, 2021 | ATTORNEY/DOM.REP.REVOKED AND/OR APPOINTED |
| Thursday, August 5, 2021 | TEAS CHANGE OF DOMESTIC REPRESENTATIVES ADDRESS |
| Thursday, August 5, 2021 | TEAS CHANGE OF CORRESPONDENCE RECEIVED |
| Thursday, August 5, 2021 | APPLICANT/CORRESPONDENCE CHANGES (NON-RESPONSIVE) ENTERED |
| Tuesday, August 10, 2021 | TEAS RESPONSE TO OFFICE ACTION RECEIVED |
| Tuesday, August 10, 2021 | CORRESPONDENCE RECEIVED IN LAW OFFICE |
| Wednesday, August 11, 2021 | TEAS/EMAIL CORRESPONDENCE ENTERED |
| Thursday, August 12, 2021 | APPROVED FOR PUB - PRINCIPAL REGISTER |
| Thursday, August 26, 2021 | NOTIFICATION OF NOTICE OF PUBLICATION E-MAILED |
| Thursday, August 26, 2021 | NOTIFICATION OF NOTICE OF PUBLICATION E-MAILED |
| Thursday, August 26, 2021 | NOTIFICATION OF NOTICE OF PUBLICATION E-MAILED |
| Tuesday, September 14, 2021 | PUBLISHED FOR OPPOSITION |
| Tuesday, September 14, 2021 | OFFICIAL GAZETTE PUBLICATION CONFIRMATION E-MAILED |
| Tuesday, September 14, 2021 | OFFICIAL GAZETTE PUBLICATION CONFIRMATION E-MAILED |
| Tuesday, September 14, 2021 | OFFICIAL GAZETTE PUBLICATION CONFIRMATION E-MAILED |
| Thursday, October 28, 2021 | CHANGE OF NAME/ADDRESS REC'D FROM IB |
| Tuesday, November 30, 2021 | REGISTERED-PRINCIPAL REGISTER |
| Monday, February 28, 2022 | FINAL DISPOSITION NOTICE CREATED, TO BE SENT TO IB |
| Wednesday, May 18, 2022 | FINAL DISPOSITION PROCESSED |
| Wednesday, May 18, 2022 | FINAL DISPOSITION NOTICE SENT TO IB |
| Monday, June 6, 2022 | FINAL DECISION TRANSACTION PROCESSED BY IB |
| Friday, October 13, 2023 | NEW REPRESENTATIVE AT IB RECEIVED |
| Thursday, February 5, 2026 | NEW REPRESENTATIVE AT IB RECEIVED |