
| Serial Number | 79258891 |
| Word Mark | NOAHFACE |
| Filing Date | Monday, April 8, 2019 |
| Status | 700 - REGISTERED |
| Status Date | Tuesday, March 24, 2020 |
| Registration Number | 6015794 |
| Registration Date | Tuesday, March 24, 2020 |
| Mark Drawing | 4 - Illustration: Drawing with word(s) / letter(s) / number(s) in Block form |
| Published for Opposition Date | Tuesday, January 7, 2020 |
| Goods and Services | Downloadable software for time and attendance recording, visitor and contractor management, safety and introduction procedures and the operation of electronic controllers and access control systems for doors, gates, equipment and machinery; downloadable software for storing, managing and authenticating digital government identity credentials carried on smart phones, tablets and other wireless mobile devices; downloadable cryptographic protection software; downloadable computer software and data storage devices for storing and distributing software, namely, blank flash drives, hard drives; downloadable computer software and firmware embodied in computers or designed for use therewith for time and attendance recording, visitor and contractor management, safety and introduction procedures and the operation of electronic controllers and access control systems for doors, gates, equipment and machinery; interfaces for computers, comprising hardware and downloadable software for time and attendance recording, visitor and contractor management, safety and introduction procedures and the operation of electronic controllers and access control systems for doors, gates, equipment and machinery; computer products, namely, computer terminals, touch sensitive screens, keypads, tablets and peripherals; electronic devices, namely, access controls, electronic card readers, touch-pads and touch sensitive input terminals; computer peripherals; electronic terminals for transmitting bio-metric identification data including transmission of radio frequency signals, electronic terminals for receiving identification data including reception of radio frequency signals; devices carrying data, namely, contact smart chips and smart cards; downloadable messaging software for time and attendance recording, visitor and contractor management, safety and introduction procedures and the operation of electronic controllers and access control systems for doors, gates, equipment and machinery; downloadable ordering and invoicing software; downloadable facial recognition software; scanners being data processing equipment; sound recording apparatus; video cameras and video recorders; apparatus for use in access control, namely, identification systems and their individual components, namely, identification credentials, readers and writers for communicating with the identification credentials, and programmers for programming the identification credentials, wherein the identification credentials are in the form of cards, tags, or key fobs; magnetic stripe systems and their individual components, namely, magnetic stripe cards and readers for communicating with the magnetic stripe cards; electronic access control installations; downloadable graphical user interface display software for linking bio-metric devices with software applications and functions; computer hardware and downloadable software for bio-metric application systems for time and attendance recording, visitor and contractor management, safety and introduction procedures and the operation of electronic controllers and access control systems for doors, gates, equipment and machinery; cameras; apparatus, and computer peripherals for cameras, namely, lenses, remote controls and camera mounts; closed circuit television cameras; apparatus, equipment, namely, scanners, readers, writers and chips, computer hardware and downloadable computer software for collection, extraction, indexing, classification, comparison, matching and secure management of facial and bio-metric information and identification data; apparatus, equipment, namely, scanners, readers, writers and chips and computer hardware and downloadable software for facial and bio-metric detection, analysis, identification, recognition, matching and verification; facial and bio-metric recognition systems, namely, downloadable facial and bio-metric recognition software |
| Pseudo Mark | NOAH FACE |
| International Class | 009 - Scientific, nautical, surveying, photographic, cinematographic, optical, weighing, measuring, signalling, checking (supervision), life-saving and teaching apparatus and instruments; apparatus and instruments for conducting, switching, transforming, accumulating, regulating or controlling electricity; apparatus for recording, transmission or reproduction of sound or images; magnetic data carriers, recording discs; automatic vending machines and mechanisms for coin operated apparatus; cash registers, calculating machines, data processing equipment and computers; fire extinguishing apparatus. |
| US Class Codes | 021, 023, 026, 036, 038 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Monday, May 20, 2019 |
| Primary Code | 009 |
| First Use Anywhere Date | NOT AVAILABLE |
| First Use In Commerce Date | NOT AVAILABLE |
| Party Name | NOAH Facial Recognition Pty Ltd |
| Party Type | 31 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 98 - Unknown |
| Address | AU |
| Party Name | NOAH Facial Recognition Pty Ltd |
| Party Type | 30 - Original Registrant |
| Legal Entity Type | 82 - NOT AVAILABLE |
| Address | NORTH SYDNEY NSW2060 GB |
| Party Name | NOAH Facial Recognition Pty Ltd |
| Party Type | 20 - Owner at Publication |
| Legal Entity Type | 82 - NOT AVAILABLE |
| Address | NORTH SYDNEY NSW 2060 GB |
| Party Name | NOAH Facial Recognition Pty Ltd |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 82 - NOT AVAILABLE |
| Address | NORTH SYDNEY NSW 2060 GB |
| Event Date | Event Description |
| Thursday, May 16, 2019 | SN ASSIGNED FOR SECT 66A APPL FROM IB |
| Monday, May 20, 2019 | NEW APPLICATION OFFICE SUPPLIED DATA ENTERED |
| Friday, May 24, 2019 | APPLICATION FILING RECEIPT MAILED |
| Tuesday, June 18, 2019 | ASSIGNED TO EXAMINER |
| Tuesday, June 18, 2019 | NON-FINAL ACTION WRITTEN |
| Wednesday, June 19, 2019 | NON-FINAL ACTION (IB REFUSAL) PREPARED FOR REVIEW |
| Tuesday, July 2, 2019 | REFUSAL PROCESSED BY MPU |
| Tuesday, July 2, 2019 | NON-FINAL ACTION MAILED - REFUSAL SENT TO IB |
| Monday, July 8, 2019 | TEAS CHANGE OF CORRESPONDENCE RECEIVED |
| Friday, July 19, 2019 | REFUSAL PROCESSED BY IB |
| Saturday, October 19, 2019 | TEAS RESPONSE TO OFFICE ACTION RECEIVED |
| Wednesday, October 23, 2019 | ASSIGNED TO LIE |
| Saturday, October 26, 2019 | CORRESPONDENCE RECEIVED IN LAW OFFICE |
| Saturday, October 26, 2019 | TEAS/EMAIL CORRESPONDENCE ENTERED |
| Wednesday, December 4, 2019 | APPROVED FOR PUB - PRINCIPAL REGISTER |
| Thursday, December 5, 2019 | NEW REPRESENTATIVE AT IB RECEIVED |
| Wednesday, December 18, 2019 | NOTIFICATION OF NOTICE OF PUBLICATION E-MAILED |
| Wednesday, December 18, 2019 | NOTICE OF START OF OPPOSITION PERIOD CREATED, TO BE SENT TO IB |
| Wednesday, December 18, 2019 | NOTIFICATION OF POSSIBLE OPPOSITION SENT TO IB |
| Saturday, January 4, 2020 | NOTIFICATION PROCESSED BY IB |
| Tuesday, January 7, 2020 | PUBLISHED FOR OPPOSITION |
| Tuesday, January 7, 2020 | OFFICIAL GAZETTE PUBLICATION CONFIRMATION E-MAILED |
| Tuesday, March 24, 2020 | REGISTERED-PRINCIPAL REGISTER |
| Wednesday, June 24, 2020 | FINAL DISPOSITION NOTICE CREATED, TO BE SENT TO IB |
| Wednesday, August 5, 2020 | FINAL DISPOSITION PROCESSED |
| Wednesday, August 5, 2020 | FINAL DISPOSITION NOTICE SENT TO IB |
| Tuesday, August 25, 2020 | FINAL DECISION TRANSACTION PROCESSED BY IB |
| Monday, March 24, 2025 | COURTESY REMINDER - SEC. 71 (6-YR) E-MAILED |
| Monday, April 14, 2025 | TEAS CHANGE OF OWNER ADDRESS RECEIVED |
| Monday, April 14, 2025 | APPLICANT/CORRESPONDENCE CHANGES (NON-RESPONSIVE) ENTERED |
| Monday, April 14, 2025 | TEAS REVOKE/APP/CHANGE ADDR OF ATTY/DOM REP RECEIVED |
| Monday, April 14, 2025 | ATTORNEY/DOM.REP.REVOKED AND/OR APPOINTED |
| Monday, April 14, 2025 | TEAS CHANGE OF DOMESTIC REPRESENTATIVES ADDRESS |
| Monday, April 14, 2025 | TEAS CHANGE OF CORRESPONDENCE RECEIVED |
| Thursday, December 11, 2025 | NEW REPRESENTATIVE AT IB RECEIVED |
| Tuesday, March 24, 2026 | TEAS SECTION 71 RECEIVED |
| Thursday, April 2, 2026 | CHANGE OF NAME/ADDRESS REC'D FROM IB |