
| Serial Number | 76414909 |
| Word Mark | JETA |
| Filing Date | Thursday, May 30, 2002 |
| Status | 800 - REGISTERED AND RENEWED |
| Status Date | Tuesday, January 23, 2024 |
| Registration Number | 2758359 |
| Registration Date | Tuesday, September 2, 2003 |
| Mark Drawing | 1 - Typeset: Word(s) / letter(s) / number(s) |
| Published for Opposition Date | Tuesday, June 10, 2003 |
| Goods and Services | FORCED VORTEX GRIT REMOVAL SYSTEM FOR USE IN MUNICIPAL WASTEWATER TREATMENT FACILITIES COMPRISED OF A CIRCULAR CONCRETE HOPPER BOTTOMED TANK, SLOW SPEED ORGANICS REJECTION PADDLE, EDUCTOR PIPE TO REMOVE THE SETTLE STONES, GRIT AND SAND, AIR OR WATER SCOUR PIPE, GEARED MOTOR PADDLE DRIVE UNIT AND CONTROLS |
| Pseudo Mark | JET A |
| International Class | 011 - Apparatus for lighting, heating, steam generating, cooking, refrigerating, drying, ventilating, water supply, and sanitary purposes. |
| US Class Codes | 013, 021, 023, 031, 034 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Sunday, June 30, 2002 |
| Primary Code | 011 |
| First Use Anywhere Date | Tuesday, April 30, 1985 |
| First Use In Commerce Date | Tuesday, April 30, 1985 |
| Party Name | OVIVO WATER INC. |
| Party Type | 36 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | MONTREAL H3A 2R7 CA |
| Party Name | OVIVO INC. |
| Party Type | 35 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | MONTREAL H3A 2R7 CA |
| Party Name | OVIVO FINANCE INC. |
| Party Type | 34 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | MONTREAL H3A 1G1 CA |
| Party Name | OVIVO LUXEMBOURG S.A.R.L. |
| Party Type | 33 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | MUNSBACH L-5365 LU |
| Party Name | GLV FINANCE HUNGARY KFT., ACTING THROUGH ITS LUXEMBOURG BRANCH |
| Party Type | 32 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | MUNSBACH L-5365 HU |
| Party Name | GL&V MANAGEMENT HUNGARY KFT. |
| Party Type | 31 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | BUDAPEST H-1146 HU |
| Party Name | Jones and Attwood Limited |
| Party Type | 30 - Original Registrant |
| Legal Entity Type | 11 - Company |
| Address | West Midlands DY8 4LR GB |
| Party Name | Jones and Attwood Limited |
| Party Type | 20 - Owner at Publication |
| Legal Entity Type | 11 - Company |
| Address | West Midlands DY8 4LR GB |
| Party Name | Jones and Attwood Limited |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 11 - Company |
| Address | West Midlands DY8 4LR GB |
| Event Date | Event Description |
| Wednesday, September 11, 2002 | ASSIGNED TO EXAMINER |
| Tuesday, September 24, 2002 | NON-FINAL ACTION MAILED |
| Wednesday, February 19, 2003 | PAPER RECEIVED |
| Wednesday, February 19, 2003 | CORRESPONDENCE RECEIVED IN LAW OFFICE |
| Thursday, March 27, 2003 | ASSIGNED TO EXAMINER |
| Monday, March 31, 2003 | APPROVED FOR PUB - PRINCIPAL REGISTER |
| Monday, March 31, 2003 | FAX RECEIVED |
| Wednesday, May 21, 2003 | NOTICE OF PUBLICATION |
| Tuesday, June 10, 2003 | PUBLISHED FOR OPPOSITION |
| Tuesday, September 2, 2003 | REGISTERED-PRINCIPAL REGISTER |
| Monday, July 2, 2007 | CASE FILE IN TICRS |
| Wednesday, October 29, 2008 | TEAS SECTION 8 & 15 RECEIVED |
| Monday, November 3, 2008 | ASSIGNED TO PARALEGAL |
| Tuesday, November 18, 2008 | REGISTERED - SEC. 8 (6-YR) ACCEPTED & SEC. 15 ACK. |
| Wednesday, May 27, 2009 | ASSIGNMENT OF OWNERSHIP NOT UPDATED AUTOMATICALLY |
| Wednesday, June 3, 2009 | AUTOMATIC UPDATE OF ASSIGNMENT OF OWNERSHIP |
| Wednesday, September 28, 2011 | AUTOMATIC UPDATE OF ASSIGNMENT OF OWNERSHIP |
| Wednesday, November 23, 2011 | ASSIGNMENT OF OWNERSHIP NOT UPDATED AUTOMATICALLY |
| Wednesday, August 14, 2013 | TEAS CHANGE OF CORRESPONDENCE RECEIVED |
| Wednesday, August 14, 2013 | TEAS SECTION 8 & 9 RECEIVED |
| Wednesday, August 14, 2013 | REGISTERED - COMBINED SECTION 8 (10-YR) & SEC. 9 FILED |
| Friday, August 16, 2013 | REGISTERED - SEC. 8 (10-YR) ACCEPTED/SEC. 9 GRANTED |
| Friday, August 16, 2013 | REGISTERED AND RENEWED (FIRST RENEWAL - 10 YRS) |
| Friday, August 16, 2013 | NOTICE OF ACCEPTANCE OF SEC. 8 & 9 - E-MAILED |
| Wednesday, January 25, 2017 | AUTOMATIC UPDATE OF ASSIGNMENT OF OWNERSHIP |
| Wednesday, March 1, 2017 | ASSIGNMENT OF OWNERSHIP NOT UPDATED AUTOMATICALLY |
| Wednesday, November 6, 2019 | TEAS REVOKE/APP/CHANGE ADDR OF ATTY/DOM REP RECEIVED |
| Wednesday, November 6, 2019 | ATTORNEY/DOM.REP.REVOKED AND/OR APPOINTED |
| Friday, September 2, 2022 | COURTESY REMINDER - SEC. 8 (10-YR)/SEC. 9 E-MAILED |
| Tuesday, July 25, 2023 | TEAS SECTION 8 & 9 RECEIVED |
| Wednesday, January 10, 2024 | ASSIGNMENT OF OWNERSHIP NOT UPDATED AUTOMATICALLY |
| Tuesday, January 23, 2024 | CASE ASSIGNED TO POST REGISTRATION PARALEGAL |
| Tuesday, January 23, 2024 | REGISTERED - SEC. 8 (10-YR) ACCEPTED/SEC. 9 GRANTED |
| Tuesday, January 23, 2024 | REGISTERED AND RENEWED (SECOND RENEWAL - 10 YRS) |
| Tuesday, January 23, 2024 | NOTICE OF ACCEPTANCE OF SEC. 8 & 9 - E-MAILED |
| Wednesday, May 6, 2026 | AUTOMATIC UPDATE OF ASSIGNMENT OF OWNERSHIP |