
| Serial Number | 99484739 |
| Word Mark | J |
| Filing Date | Friday, November 7, 2025 |
| Status | 661 - RESPONSE AFTER NON-FINAL ACTION - ENTERED |
| Status Date | Tuesday, April 28, 2026 |
| Registration Number | 0000000 |
| Registration Date | NOT AVAILABLE |
| Mark Drawing | 3 - Illustration: Drawing or design which also includes word(s) / letter(s) / number(s) |
| Published for Opposition Date | NOT AVAILABLE |
| Indication of Colors claimed | Color is not claimed as a feature of the mark. |
| Goods and Services | Clothing, namely, shirts, pants, jackets, sweaters, T-shirts, socks, loungewear, trousers, jumpers, hoodies, polo shirts, swimwear, nightwear, leggings, tops, blouses, activewear in the nature of athletic bottoms and athletic tops, dresses, skirts, shorts; footwear; headwear; clothing belts. |
| Goods and Services | Sound and video recordings featuring music; downloadable musical sound and video recordings; downloadable computer software for downloading, processing and streaming digital sound and video recordings and telephone ring tones; downloadable computer graphics, namely advertisement banners; apparatus and instruments for recording, transmitting, reproducing or processing sound, images or data; musical recordings; sound recordings in the form of phonograph records, audio discs, pre-recorded CDs, DVDs, laser discs and pre-recorded audio tapes featuring music; downloadable podcasts in the field of music; downloadable music files featuring music and musical entertainment; downloadable graphics and images in the field of music and musical entertainment for mobile phones; downloadable computer software for streaming sound recordings, music and music videos; downloadable computer software for generating, recording, reproducing, and arranging and sequencing music; downloadable electronic publications in the nature of magazines, books, workbooks, music books in the field of music; downloadable computer software for accessing movies, tv shows, videos and music; sunglasses; downloadable posters and photographs; covers for cell phones; accessories for cell phones, namely, cell phone auxiliary cables, cell phone straps, and cell phone ring holders; Graduated rulers for office and stationery. |
| Goods and Services | Musical entertainment services, namely, providing information and news releases about a musical artist; entertainment services in the nature of live musical performances; conducting a series of musical concerts; concert and musical production services, namely, production of music and organizing and conducting of concerts; production of films, television programs and musical sound and video recordings; providing a website of information on musical artists, their recordings and other information on musical artists and musical sound and video recordings; musical publishing services; providing online non-downloadable prerecorded music, musical recordings and audiovisual recordings featuring musical artists via a website; fans clubs; providing an internet website portal in the field of music; entertainment services, namely providing on-line non-downloadable pre-recorded musical sound and music videos via a global computer network; providing digital music and music videos from the internet, not downloadable; booking of performing artists for musical events; entertainment, namely, live music concerts; production of music concerts, namely, organizing and conducting of concerts; sheet music publishing services; publication of books and magazines; provision of entertainment via podcasts, namely, providing podcasts in the field of music. |
| Description of Mark | The mark consists of the letter "J" below a flower design, all within a rectangular frame. |
| Pseudo Mark | JAMES |
| Goods and Services | Printed matter namely, paper signs, books, manuals, curricula, newsletters, informational cards and brochures in the field of music; printed photographs; stationery; cardboard and plastic cards containing information relating to music; printed booklets in the field of music; printed posters; bookmarks; paper flags, paper banners; paper; cardboard; note paper transfers; decalcomanias; paper labels; Printed trading cards, other than for games; periodical publications, namely, printed periodicals in the field of music; printed newspapers; books in the nature of series of printed fiction books and printed non-fiction books on music; Printed magazines in the field of music artists; albums, namely, sticker albums, stamp albums, scrapbook albums; pens, pencils, ungraduated rulers, pencil cases, writing paper; stickers; vehicle stickers; writing and drawing instruments; printed greeting cards; printed instructional and teaching material in the field of music; printed calendars; printed diaries; printed address books; file folders; document files; writing instruments of precious metal; paper coasters; coasters of cardboard; printed publications, namely, brochures, booklets, and teaching materials in the field of music; Printed journals in the field of music; blank journal books; printed brochures about music; printed leaflets about music; Printed catalogs in the field of music and musicians; Printed circulars in the field of music; Printed manuals in the field of instructional music information; Printed events programmes; Printed telephone directories; printed annuals in the nature of printed comic books; printed prospectuses featuring business information; temporary tattoos transfers; Paper note pads; paper pennants; Printed postcards; Printed event admission tickets; Collectable printed trading cards; collectible trading cards and memorabilia holders, namely protective file cases specially adapted to hold collectible trading cards; passport cases; printed souvenir programs concerning music events. |
| International Class | 009 - Scientific, nautical, surveying, photographic, cinematographic, optical, weighing, measuring, signalling, checking (supervision), life-saving and teaching apparatus and instruments; apparatus and instruments for conducting, switching, transforming, accumulating, regulating or controlling electricity; apparatus for recording, transmission or reproduction of sound or images; magnetic data carriers, recording discs; automatic vending machines and mechanisms for coin operated apparatus; cash registers, calculating machines, data processing equipment and computers; fire extinguishing apparatus. |
| US Class Codes | 021, 023, 026, 036, 038 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Friday, November 7, 2025 |
| Primary Code | 009 |
| First Use Anywhere Date | NOT AVAILABLE |
| First Use In Commerce Date | NOT AVAILABLE |
| International Class | 016 - Paper, cardboard and goods made from these materials, not included in other classes; printed matter; bookbinding material; photographs; stationery; adhesives for stationery or household purposes; artists' materials; paint brushes; typewriters and office requisites (except furniture); instructional and teaching material (except apparatus); plastic materials for packaging (not included in other classes); printers' type; printing blocks. |
| US Class Codes | 002, 005, 022, 023, 029, 037, 038, 050 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Friday, November 7, 2025 |
| Primary Code | 016 |
| First Use Anywhere Date | NOT AVAILABLE |
| First Use In Commerce Date | NOT AVAILABLE |
| International Class | 025 - Clothing, footwear, headgear. |
| US Class Codes | 022, 039 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Friday, November 7, 2025 |
| Primary Code | 025 |
| First Use Anywhere Date | NOT AVAILABLE |
| First Use In Commerce Date | NOT AVAILABLE |
| International Class | 041 - Education; providing of training; entertainment; sporting and cultural activities. |
| US Class Codes | 100, 101, 107 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Friday, November 7, 2025 |
| Primary Code | 041 |
| First Use Anywhere Date | NOT AVAILABLE |
| First Use In Commerce Date | NOT AVAILABLE |
| Party Name | NOT AVAILABLE |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 01 - Individual |
| Address | London WC1A 2SL GB |
| Party Name | NOT AVAILABLE |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 01 - Individual |
| Address | London WC1A 2SL GB |
| Party Name | NOT AVAILABLE |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 01 - Individual |
| Address | London WC1A 2SL GB |
| Event Date | Event Description |
| Friday, November 7, 2025 | NEW APPLICATION ENTERED |
| Friday, November 7, 2025 | APPLICATION FILING RECEIPT MAILED |
| Thursday, March 12, 2026 | NEW APPLICATION OFFICE SUPPLIED DATA ENTERED |
| Thursday, March 12, 2026 | NOTICE OF DESIGN SEARCH CODE E-MAILED |
| Wednesday, March 18, 2026 | ASSIGNED TO EXAMINER |
| Saturday, March 21, 2026 | NON-FINAL ACTION WRITTEN |
| Saturday, March 21, 2026 | NON-FINAL ACTION E-MAILED |
| Saturday, March 21, 2026 | NOTIFICATION OF NON-FINAL ACTION E-MAILED |
| Tuesday, April 28, 2026 | TEAS RESPONSE TO OFFICE ACTION RECEIVED |
| Tuesday, April 28, 2026 | CORRESPONDENCE RECEIVED IN LAW OFFICE |
| Tuesday, April 28, 2026 | TEAS/EMAIL CORRESPONDENCE ENTERED |