
| Serial Number | 74409306 |
| Word Mark | HYDROSEAL |
| Filing Date | Thursday, July 1, 1993 |
| Status | 800 - REGISTERED AND RENEWED |
| Status Date | Wednesday, July 31, 2024 |
| Registration Number | 1835357 |
| Registration Date | Tuesday, May 10, 1994 |
| Mark Drawing | 5 - Drawing with word(s) / letter(s) / number(s) in Stylized form |
| Published for Opposition Date | Tuesday, February 15, 1994 |
| Goods and Services | gas retention unit comprised of ballasting for floating gas holder covers for digestors used in waste water treatment in municipal water systems |
| Pseudo Mark | HYDRO SEAL |
| International Class | 011 - Apparatus for lighting, heating, steam generating, cooking, refrigerating, drying, ventilating, water supply, and sanitary purposes. |
| US Class Codes | 034 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Wednesday, August 25, 1993 |
| Primary Code | 011 |
| First Use Anywhere Date | Monday, May 31, 1993 |
| First Use In Commerce Date | Monday, May 31, 1993 |
| Party Name | OVIVO WATER INC. |
| Party Type | 37 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | MONTREAL H3A 2R7 CA |
| Party Name | Ovivo Inc. |
| Party Type | 36 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | Montreal H3A 2R7 CA |
| Party Name | OVIVO FINANCE INC. |
| Party Type | 35 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | MONTREAL H3A 1G1 CA |
| Party Name | OVIVO LUXEMBOURG S.A.R.L. |
| Party Type | 34 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | MUNSBACH L5365 LU |
| Party Name | OVIVO LUXEMBOURG S.A.R.L. |
| Party Type | 33 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | MUNSBACH L-5365 LU |
| Party Name | GLV FINANCE HUNGARY KFT., ACTING THROUGH ITS LUXEMBOURG BRANCH |
| Party Type | 32 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | MUNSBACH L-5365 HU |
| Party Name | GL&V Management Hungary Kft. |
| Party Type | 31 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | Egressy Ut 26 HU |
| Party Name | Baker Hughes Incorporated |
| Party Type | 30 - Original Registrant |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | Houston, TX 772104740 US |
| Party Name | Baker Hughes Incorporated |
| Party Type | 20 - Owner at Publication |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | Houston, TX 772104740 US |
| Party Name | Baker Hughes Incorporated |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | Houston, TX 772104740 US |
| Event Date | Event Description |
| Tuesday, November 30, 1993 | ASSIGNED TO EXAMINER |
| Thursday, December 9, 1993 | APPROVED FOR PUB - PRINCIPAL REGISTER |
| Friday, January 14, 1994 | NOTICE OF PUBLICATION |
| Tuesday, February 15, 1994 | PUBLISHED FOR OPPOSITION |
| Tuesday, May 10, 1994 | REGISTERED-PRINCIPAL REGISTER |
| Tuesday, June 29, 1999 | REGISTERED - SEC. 8 (6-YR) & SEC. 15 FILED |
| Wednesday, October 27, 1999 | REGISTERED - SEC. 8 (6-YR) ACCEPTED & SEC. 15 ACK. |
| Monday, July 14, 2003 | TEAS CHANGE OF CORRESPONDENCE RECEIVED |
| Thursday, May 6, 2004 | TEAS SECTION 8 & 9 RECEIVED |
| Thursday, May 6, 2004 | REGISTERED - COMBINED SECTION 8 (10-YR) & SEC. 9 FILED |
| Tuesday, July 13, 2004 | REGISTERED - SEC. 8 (10-YR) ACCEPTED/SEC. 9 GRANTED |
| Tuesday, July 13, 2004 | REGISTERED AND RENEWED (FIRST RENEWAL - 10 YRS) |
| Tuesday, July 31, 2007 | CASE FILE IN TICRS |
| Wednesday, May 27, 2009 | ASSIGNMENT OF OWNERSHIP NOT UPDATED AUTOMATICALLY |
| Wednesday, June 3, 2009 | AUTOMATIC UPDATE OF ASSIGNMENT OF OWNERSHIP |
| Wednesday, September 28, 2011 | AUTOMATIC UPDATE OF ASSIGNMENT OF OWNERSHIP |
| Wednesday, November 23, 2011 | ASSIGNMENT OF OWNERSHIP NOT UPDATED AUTOMATICALLY |
| Monday, May 12, 2014 | TEAS CHANGE OF CORRESPONDENCE RECEIVED |
| Monday, May 12, 2014 | TEAS SECTION 8 & 9 RECEIVED |
| Tuesday, June 3, 2014 | CASE ASSIGNED TO POST REGISTRATION PARALEGAL |
| Monday, May 12, 2014 | REGISTERED - COMBINED SECTION 8 (10-YR) & SEC. 9 FILED |
| Tuesday, June 3, 2014 | REGISTERED - SEC. 8 (10-YR) ACCEPTED/SEC. 9 GRANTED |
| Tuesday, June 3, 2014 | REGISTERED AND RENEWED (SECOND RENEWAL - 10 YRS) |
| Tuesday, June 3, 2014 | NOTICE OF ACCEPTANCE OF SEC. 8 & 9 - E-MAILED |
| Wednesday, January 25, 2017 | AUTOMATIC UPDATE OF ASSIGNMENT OF OWNERSHIP |
| Wednesday, March 1, 2017 | ASSIGNMENT OF OWNERSHIP NOT UPDATED AUTOMATICALLY |
| Wednesday, November 6, 2019 | TEAS REVOKE/APP/CHANGE ADDR OF ATTY/DOM REP RECEIVED |
| Wednesday, November 6, 2019 | ATTORNEY/DOM.REP.REVOKED AND/OR APPOINTED |
| Wednesday, May 10, 2023 | COURTESY REMINDER - SEC. 8 (10-YR)/SEC. 9 E-MAILED |
| Wednesday, January 10, 2024 | ASSIGNMENT OF OWNERSHIP NOT UPDATED AUTOMATICALLY |
| Wednesday, May 8, 2024 | TEAS SECTION 8 & 9 RECEIVED |
| Tuesday, July 30, 2024 | CASE ASSIGNED TO POST REGISTRATION PARALEGAL |
| Wednesday, July 31, 2024 | REGISTERED - SEC. 8 (10-YR) ACCEPTED/SEC. 9 GRANTED |
| Wednesday, July 31, 2024 | REGISTERED AND RENEWED (THIRD RENEWAL - 10 YRS) |
| Wednesday, July 31, 2024 | NOTICE OF ACCEPTANCE OF SEC. 8 & 9 - E-MAILED |
| Wednesday, May 6, 2026 | AUTOMATIC UPDATE OF ASSIGNMENT OF OWNERSHIP |