
| Serial Number | 86407075 |
| Word Mark | HEFT |
| Filing Date | Friday, September 26, 2014 |
| Status | 710 - CANCELLED - SECTION 8 |
| Status Date | Friday, April 24, 2026 |
| Registration Number | 4830119 |
| Registration Date | Tuesday, October 13, 2015 |
| Mark Drawing | 4 - Illustration: Drawing with word(s) / letter(s) / number(s) in Block form |
| Published for Opposition Date | Tuesday, July 28, 2015 |
| Goods and Services | Extension bars for hand tools; Hand tools, namely, clamps; Hand tools, namely, levers; Manually operated hand tools, namely, an auxiliary detachable ergonomic fulcrum handle for long shaft tools in the nature of shovels, snow shovels, brooms, rakes, hoes, pitch forks, edgers, and shafted hand tools in the nature of garden spades, trowels, weeding forks; Tool holders |
| International Class | 008 - Hand tools and implements (hand-operated); cutlery; side arms; razors. |
| US Class Codes | 023, 028, 044 |
| Class Status Code | 2 - Sec. 8 - Entire Registration |
| Class Status Date | Friday, April 24, 2026 |
| Primary Code | 008 |
| First Use Anywhere Date | Tuesday, May 1, 2012 |
| First Use In Commerce Date | Tuesday, May 1, 2012 |
| Party Name | G.A.I.M PLASTICS INC. |
| Party Type | 31 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | Elmhurst, IL 60126 US |
| Party Name | G.A.I.M PLASTICS INC. |
| Party Type | 31 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | Elmhurst, IL 60126 US |
| Party Name | MARLON HOLDINGS INCORPORATED |
| Party Type | 30 - Original Registrant |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | RICHMOND V6V 2K8 CA |
| Party Name | MARLON HOLDINGS INCORPORATED |
| Party Type | 30 - Original Registrant |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | RICHMOND V6V 2K8 CA |
| Party Name | MARLON HOLDINGS INCORPORATED |
| Party Type | 20 - Owner at Publication |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | RICHMOND V6V 2K8 CA |
| Party Name | MARLON HOLDINGS INCORPORATED |
| Party Type | 20 - Owner at Publication |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | RICHMOND V6V 2K8 CA |
| Party Name | MARLON HOLDINGS INCORPORATED |
| Party Type | 11 - New Owner Before Publication |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | RICHMOND V6V 2K8 CA |
| Party Name | MARLON HOLDINGS INCORPORATED |
| Party Type | 11 - New Owner Before Publication |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | RICHMOND V6V 2K8 CA |
| Party Name | NOT AVAILABLE |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 01 - Individual |
| Address | Richmond V6V2K8 CA |
| Party Name | NOT AVAILABLE |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 01 - Individual |
| Address | Richmond V6V2K8 CA |
| Event Date | Event Description |
| Tuesday, September 30, 2014 | NEW APPLICATION ENTERED |
| Saturday, October 4, 2014 | NEW APPLICATION OFFICE SUPPLIED DATA ENTERED |
| Thursday, October 23, 2014 | AUTOMATIC UPDATE OF ASSIGNMENT OF OWNERSHIP |
| Thursday, January 15, 2015 | ASSIGNED TO EXAMINER |
| Tuesday, January 20, 2015 | EXAMINERS AMENDMENT AND/OR PRIORITY ACTION - COMPLETED |
| Tuesday, January 20, 2015 | EXAMINER'S AMENDMENT/PRIORITY ACTION E-MAILED |
| Tuesday, January 20, 2015 | NOTIFICATION OF EXAMINER'S AMENDMENT/PRIORITY ACTION E-MAILED |
| Tuesday, January 20, 2015 | ASSIGNED TO LIE |
| Wednesday, January 21, 2015 | COMBINED EXAMINER'S AMENDMENT/PRIORITY ACTION ENTERED |
| Wednesday, June 10, 2015 | TEAS RESPONSE TO OFFICE ACTION RECEIVED |
| Wednesday, June 17, 2015 | CORRESPONDENCE RECEIVED IN LAW OFFICE |
| Wednesday, June 17, 2015 | TEAS/EMAIL CORRESPONDENCE ENTERED |
| Wednesday, June 17, 2015 | APPROVED FOR PUB - PRINCIPAL REGISTER |
| Saturday, June 20, 2015 | LAW OFFICE PUBLICATION REVIEW COMPLETED |
| Wednesday, July 8, 2015 | NOTIFICATION OF NOTICE OF PUBLICATION E-MAILED |
| Tuesday, July 28, 2015 | PUBLISHED FOR OPPOSITION |
| Tuesday, July 28, 2015 | OFFICIAL GAZETTE PUBLICATION CONFIRMATION E-MAILED |
| Tuesday, October 13, 2015 | REGISTERED-PRINCIPAL REGISTER |
| Wednesday, December 18, 2019 | AUTOMATIC UPDATE OF ASSIGNMENT OF OWNERSHIP |
| Tuesday, October 13, 2020 | COURTESY REMINDER - SEC. 8 (6-YR) E-MAILED |
| Wednesday, October 13, 2021 | TEAS SECTION 8 & 15 RECEIVED |
| Thursday, January 27, 2022 | CASE ASSIGNED TO POST REGISTRATION PARALEGAL |
| Thursday, January 27, 2022 | REGISTERED - SEC. 8 (6-YR) ACCEPTED & SEC. 15 ACK. |
| Thursday, January 27, 2022 | NOTICE OF ACCEPTANCE OF SEC. 8 & 15 - E-MAILED |
| Sunday, October 13, 2024 | COURTESY REMINDER - SEC. 8 (10-YR)/SEC. 9 E-MAILED |
| Friday, April 24, 2026 | CANCELLED SEC. 8 (10-YR)/EXPIRED SECTION 9 |