
| Serial Number | 76446609 |
| Word Mark | ENVIROQUIP |
| Filing Date | Tuesday, September 3, 2002 |
| Status | 800 - REGISTERED AND RENEWED |
| Status Date | Sunday, February 18, 2024 |
| Registration Number | 2695668 |
| Registration Date | Tuesday, March 11, 2003 |
| Mark Drawing | 1 - Typeset: Word(s) / letter(s) / number(s) |
| Published for Opposition Date | Tuesday, December 17, 2002 |
| Goods and Services | ENGINEERING AND CUSTOM DESIGN SERVICES FOR WATER AND WASTEWATER EQUIPMENT AND PROCESSES |
| Pseudo Mark | ENVIRONMENTAL EQUIPMENT |
| International Class | 042 - Scientific and technological services and research and design relating thereto; industrial analysis and research services; design and development of computer hardware and software. |
| US Class Codes | 100, 101 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Wednesday, September 18, 2002 |
| Primary Code | 042 |
| First Use Anywhere Date | Thursday, February 1, 1973 |
| First Use In Commerce Date | Sunday, April 1, 1973 |
| Party Name | OVIVO WATER INC. |
| Party Type | 35 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | MONTREAL H3A 2R7 CA |
| Party Name | Ovivo Inc. |
| Party Type | 34 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | Montreal H3A 2R7 CA |
| Party Name | OVIVO FINANCE INC. |
| Party Type | 33 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | MONTREAL H3A 1G1 CA |
| Party Name | OVIVO LUXEMBOURG S.A.R.L. |
| Party Type | 32 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | MUNSBACH L-5365 LU |
| Party Name | EIMCO WATER TECHNOLOGIES, LLC |
| Party Type | 31 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | SALT LAKE CITY, UT 84119 US |
| Party Name | Enviroquip, Inc. |
| Party Type | 30 - Original Registrant |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | Austin, TX 78758 US |
| Party Name | Enviroquip, Inc. |
| Party Type | 20 - Owner at Publication |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | Austin, TX 78758 US |
| Party Name | Enviroquip, Inc. |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 03 - Corporation |
| Address | Austin, TX 78758 US |
| Event Date | Event Description |
| Wednesday, October 9, 2002 | ASSIGNED TO EXAMINER |
| Tuesday, October 15, 2002 | EXAMINER'S AMENDMENT MAILED |
| Wednesday, October 16, 2002 | APPROVED FOR PUB - PRINCIPAL REGISTER |
| Wednesday, November 27, 2002 | NOTICE OF PUBLICATION |
| Tuesday, December 17, 2002 | PUBLISHED FOR OPPOSITION |
| Tuesday, March 11, 2003 | REGISTERED-PRINCIPAL REGISTER |
| Tuesday, August 15, 2006 | TEAS CHANGE OF CORRESPONDENCE RECEIVED |
| Wednesday, August 16, 2006 | AUTOMATIC UPDATE OF ASSIGNMENT OF OWNERSHIP |
| Monday, October 27, 2008 | TEAS CHANGE OF CORRESPONDENCE RECEIVED |
| Monday, October 27, 2008 | TEAS SECTION 8 & 15 RECEIVED |
| Wednesday, October 29, 2008 | ASSIGNED TO PARALEGAL |
| Tuesday, November 18, 2008 | REGISTERED - SEC. 8 (6-YR) ACCEPTED & SEC. 15 ACK. |
| Wednesday, March 4, 2009 | CASE FILE IN TICRS |
| Monday, March 11, 2013 | TEAS CHANGE OF CORRESPONDENCE RECEIVED |
| Monday, March 11, 2013 | TEAS SECTION 8 & 9 RECEIVED |
| Wednesday, March 20, 2013 | AUTOMATIC UPDATE OF ASSIGNMENT OF OWNERSHIP |
| Saturday, March 23, 2013 | CASE ASSIGNED TO POST REGISTRATION PARALEGAL |
| Saturday, March 23, 2013 | REGISTERED - SEC. 8 (10-YR) ACCEPTED/SEC. 9 GRANTED |
| Saturday, March 23, 2013 | REGISTERED AND RENEWED (FIRST RENEWAL - 10 YRS) |
| Saturday, March 23, 2013 | NOTICE OF ACCEPTANCE OF SEC. 8 & 9 - E-MAILED |
| Wednesday, January 25, 2017 | AUTOMATIC UPDATE OF ASSIGNMENT OF OWNERSHIP |
| Wednesday, March 1, 2017 | ASSIGNMENT OF OWNERSHIP NOT UPDATED AUTOMATICALLY |
| Wednesday, November 6, 2019 | TEAS REVOKE/APP/CHANGE ADDR OF ATTY/DOM REP RECEIVED |
| Wednesday, November 6, 2019 | ATTORNEY/DOM.REP.REVOKED AND/OR APPOINTED |
| Friday, March 11, 2022 | COURTESY REMINDER - SEC. 8 (10-YR)/SEC. 9 E-MAILED |
| Thursday, August 24, 2023 | TEAS SECTION 8 & 9 RECEIVED |
| Wednesday, January 10, 2024 | ASSIGNMENT OF OWNERSHIP NOT UPDATED AUTOMATICALLY |
| Sunday, February 18, 2024 | CASE ASSIGNED TO POST REGISTRATION PARALEGAL |
| Sunday, February 18, 2024 | REGISTERED - SEC. 8 (10-YR) ACCEPTED/SEC. 9 GRANTED |
| Sunday, February 18, 2024 | REGISTERED AND RENEWED (SECOND RENEWAL - 10 YRS) |
| Sunday, February 18, 2024 | NOTICE OF ACCEPTANCE OF SEC. 8 & 9 - E-MAILED |
| Wednesday, May 6, 2026 | AUTOMATIC UPDATE OF ASSIGNMENT OF OWNERSHIP |