AIRTUNER Trademark
Trademark Overview
On Thursday, April 10, 2025, a trademark application was filed for AIRTUNER with the United States Patent and Trademark Office. The USPTO has given the AIRTUNER trademark a serial number of 99129921. The federal status of this trademark filing is REGISTERED as of Tuesday, November 25, 2025. This trademark is owned by Timber Apps Ltd. The AIRTUNER trademark is filed in the Computer & Software Products & Electrical & Scientific Products category with the following description:
Downloadable software for streaming radio stations, listening to music, and providing access to audio broadcasting content, namely music, news, talk shows, and audio entertainment; Downloadable software in the nature of a mobile application for streaming radio stations, listening to music, and providing access to audio broadcasting content, namely music, news, talk shows, and audio entertainment
General Information
| Serial Number | 99129921 |
| Word Mark | AIRTUNER |
| Filing Date | Thursday, April 10, 2025 |
| Status | 700 - REGISTERED |
| Status Date | Tuesday, November 25, 2025 |
| Registration Number | 8040857 |
| Registration Date | Tuesday, November 25, 2025 |
| Mark Drawing | 4 - Illustration: Drawing with word(s) / letter(s) / number(s) in Block form |
| Published for Opposition Date | Tuesday, October 7, 2025 |
Trademark Statements
| Goods and Services | Downloadable software for streaming radio stations, listening to music, and providing access to audio broadcasting content, namely music, news, talk shows, and audio entertainment; Downloadable software in the nature of a mobile application for streaming radio stations, listening to music, and providing access to audio broadcasting content, namely music, news, talk shows, and audio entertainment |
Classification Information
| International Class | 009 - Scientific, nautical, surveying, photographic, cinematographic, optical, weighing, measuring, signalling, checking (supervision), life-saving and teaching apparatus and instruments; apparatus and instruments for conducting, switching, transforming, accumulating, regulating or controlling electricity; apparatus for recording, transmission or reproduction of sound or images; magnetic data carriers, recording discs; automatic vending machines and mechanisms for coin operated apparatus; cash registers, calculating machines, data processing equipment and computers; fire extinguishing apparatus. |
| US Class Codes | 021, 023, 026, 036, 038 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Thursday, April 10, 2025 |
| Primary Code | 009 |
| First Use Anywhere Date | Saturday, June 22, 2024 |
| First Use In Commerce Date | Saturday, June 22, 2024 |
Trademark Owner History
| Party Name | TIMBER APPS LLC |
| Party Type | 31 - New Owner After Registration |
| Legal Entity Type | 16 - Limited Liability Company |
| Address | SHERIDAN, WY 82801 US |
| Party Name | Timber Apps Ltd |
| Party Type | 30 - Original Registrant |
| Legal Entity Type | 99 - Other |
| Address | London EC1V 2NX GB |
| Party Name | Timber Apps Ltd |
| Party Type | 20 - Owner at Publication |
| Legal Entity Type | 99 - Other |
| Address | London EC1V 2NX GB |
| Party Name | Timber Apps Ltd |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 99 - Other |
| Address | London EC1V 2NX GB |
Trademark Events
| Event Date | Event Description |
| Thursday, April 10, 2025 | APPLICATION FILING RECEIPT MAILED |
| Thursday, April 10, 2025 | NEW APPLICATION ENTERED |
| Friday, July 11, 2025 | NEW APPLICATION OFFICE SUPPLIED DATA ENTERED |
| Friday, September 5, 2025 | ASSIGNED TO EXAMINER |
| Tuesday, September 9, 2025 | APPROVED FOR PUB - PRINCIPAL REGISTER |
| Wednesday, October 1, 2025 | NOTIFICATION OF NOTICE OF PUBLICATION E-MAILED |
| Tuesday, October 7, 2025 | PUBLISHED FOR OPPOSITION |
| Tuesday, October 7, 2025 | OFFICIAL GAZETTE PUBLICATION CONFIRMATION E-MAILED |
| Tuesday, November 25, 2025 | REGISTERED-PRINCIPAL REGISTER |
| Tuesday, November 25, 2025 | NOTICE OF REGISTRATION CONFIRMATION EMAILED |
| Sunday, March 22, 2026 | TEAS REVOKE/APP/CHANGE ADDR OF ATTY/DOM REP RECEIVED |
| Sunday, March 22, 2026 | ATTORNEY/DOM.REP.REVOKED AND/OR APPOINTED |
| Sunday, March 22, 2026 | TEAS CHANGE OF CORRESPONDENCE RECEIVED |
| Wednesday, April 22, 2026 | AUTOMATIC UPDATE OF ASSIGNMENT OF OWNERSHIP |