30A BEACH STAYS Trademark
Trademark Overview
On Tuesday, October 21, 2025, a trademark application was filed for 30A BEACH STAYS with the United States Patent and Trademark Office. The USPTO has given the 30A BEACH STAYS trademark a serial number of 99453654. The federal status of this trademark filing is REGISTERED as of Tuesday, April 14, 2026. This trademark is owned by 30A BEACH STAYS AND VACATIONS LLC. The 30A BEACH STAYS trademark is filed in the Insurance & Financial Services and Restaurant & Hotel Services categories with the following description:
Real estate management of vacation homes; Real estate investment consultancy
Providing online reservations and bookings for temporary lodging and accommodations; Provision of temporary lodging; Making reservations and bookings for temporary lodging; Rental of vacation accommodation; Providing information in the field of temporary lodging and accommodations; Hospitality services in the nature of provision of temporary accommodation; Providing travel lodging information services and travel lodging booking agency services for travelers
General Information
| Serial Number | 99453654 |
| Word Mark | 30A BEACH STAYS |
| Filing Date | Tuesday, October 21, 2025 |
| Status | 700 - REGISTERED |
| Status Date | Tuesday, April 14, 2026 |
| Registration Number | 8217146 |
| Registration Date | Tuesday, April 14, 2026 |
| Mark Drawing | 4 - Illustration: Drawing with word(s) / letter(s) / number(s) in Block form |
| Published for Opposition Date | NOT AVAILABLE |
Trademark Statements
| Goods and Services | Real estate management of vacation homes; Real estate investment consultancy |
| Pseudo Mark | THREE ZERO A BEACH STAYS |
| Goods and Services | Providing online reservations and bookings for temporary lodging and accommodations; Provision of temporary lodging; Making reservations and bookings for temporary lodging; Rental of vacation accommodation; Providing information in the field of temporary lodging and accommodations; Hospitality services in the nature of provision of temporary accommodation; Providing travel lodging information services and travel lodging booking agency services for travelers |
| Pseudo Mark | THIRTY A BEACH STAYS |
Classification Information
| International Class | 036 - Insurance; financial affairs; monetary affairs; real estate affairs. |
| US Class Codes | 100, 101, 102 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Tuesday, October 21, 2025 |
| Primary Code | 036 |
| First Use Anywhere Date | Sunday, October 1, 2023 |
| First Use In Commerce Date | Sunday, October 1, 2023 |
| International Class | 043 - Services for providing food and drink; temporary accommodations. |
| US Class Codes | 100, 101 |
| Class Status Code | 6 - Active |
| Class Status Date | Tuesday, October 21, 2025 |
| Primary Code | 043 |
| First Use Anywhere Date | Sunday, October 1, 2023 |
| First Use In Commerce Date | Sunday, October 1, 2023 |
Trademark Owner History
| Party Name | 30A BEACH STAYS AND VACATIONS LLC |
| Party Type | 30 - Original Registrant |
| Legal Entity Type | 16 - Limited Liability Company |
| Address | Freeport, FL 32439 US |
| Party Name | 30A BEACH STAYS AND VACATIONS LLC |
| Party Type | 10 - Original Applicant |
| Legal Entity Type | 16 - Limited Liability Company |
| Address | Freeport, FL 32439 US |
Trademark Events
| Event Date | Event Description |
| Tuesday, October 21, 2025 | NEW APPLICATION ENTERED |
| Tuesday, October 21, 2025 | APPLICATION FILING RECEIPT MAILED |
| Wednesday, March 4, 2026 | NEW APPLICATION OFFICE SUPPLIED DATA ENTERED |
| Saturday, March 7, 2026 | ASSIGNED TO EXAMINER |
| Saturday, March 7, 2026 | NON-FINAL ACTION WRITTEN |
| Saturday, March 7, 2026 | NON-FINAL ACTION E-MAILED |
| Saturday, March 7, 2026 | NOTIFICATION OF NON-FINAL ACTION E-MAILED |
| Tuesday, March 17, 2026 | TEAS RESPONSE TO OFFICE ACTION RECEIVED |
| Tuesday, March 17, 2026 | CORRESPONDENCE RECEIVED IN LAW OFFICE |
| Tuesday, March 17, 2026 | TEAS/EMAIL CORRESPONDENCE ENTERED |
| Thursday, March 19, 2026 | APPROVED FOR REGISTRATION SUPPLEMENTAL REGISTER |
| Tuesday, April 14, 2026 | REGISTERED-SUPPLEMENTAL REGISTER |
| Tuesday, April 14, 2026 | NOTICE OF REGISTRATION CONFIRMATION EMAILED |